قرض دادن روزنامه بیرانوند اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

قرض دادن: روزنامه بیرانوند اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اجتماعی مرگ، هدیه هوای آلوده به کودکان

هر سال 3 میلیون نفر در اثر آلودگی هوا در دنیا میمیرند و کشورهای در حال توسعه و پر جمعیت سهم کلانی را در تولید این آلودگی در دنیا دارند. ولی کشورهای توسعه یافته

مرگ، هدیه هوای آلوده به کودکان

مرگ، هدیه هوای آلوده به کودکان

عبارات مهم : سلامت

هر سال 3 میلیون نفر در اثر آلودگی هوا در دنیا میمیرند و کشورهای در حال توسعه و پر جمعیت سهم کلانی را در تولید این آلودگی در دنیا دارند. ولی کشورهای توسعه یافته نیز از این معضل دور نمانده اند. مرکز آمار انگلستان هشدار داده که براساس آمار ارائه شده است در انگلستان و ولز هزار و 320 نفر در سال گذشته میلادی در اثر آسم جان خود را دست داده اند که در طی یک دهه این آمار بیش از 25 درصد زیاد کردن داشته که نادید گرفتن مواظبت های اولیه تبعات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

مرگ، هدیه هوای آلوده به کودکان

بر اساس تحقیقات تازه ای که با بررسی شاخص های سلامت مربوط به آلودگی هوا انجام شده، هرساله حدود 3 میلیون نفر به فوت زودرس ناشی از آلودگی هوا دچار می شوند و آینده نگری می شود این مقدار فوت ومیر تا سال 2050 به دو برابر زیاد کردن یابد. در این میان کشورهای درحال توسعه و پرجمعیتی چون چین و هند بیشترین سهم را در آلودگی هوای کره زمین دارند. چین از بیشترین درصد میزان فوت ومیر زودرس ناشی از آلودگی هوا در دنیا زحمت می برد. هرساله حدود 1/3 میلیون نفر، چیزی حدود 40 درصد از کسانی که بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند، چینی هستند. از اواسط قرن گذشته با رشد صنایع سنگین و گرمایش زمین، حجم زیادی از گازهای مهلک، دود و ازن وارد جو کره زمین شده است هست. این آلودگی ها که وارد هوایی که ما تنفس می کنیم شده است اند، به اصطلاح مه دود نامیده می شوند. مه دود (smog) ترکیبی از گازهای تلخ است که به ریه ها آسیب زده و متعاقباً موجب آسیب پایدار به سلامت جامعه می شود. در دنیا امروز، بسیاری از کشورهای درحال توسعه که تنها به رشد اقتصادی خود می اندیشند و صنایع سنگین خود را به طور لجام گسیخته ای گسترش می دهند، با سطح بالایی از آلودگی هوا مواجه شده است اند.

بر اساس تحقیقات تازه ای که با بررسی شاخص های سلامت مربوط به آلودگی هوا در فضای باز انجام شده است هست، هرساله حدود 3 میلیون نفر به فوت زودرس ناشی از آلودگی هوا دچار می شوند و آینده نگری می شود این مقدار فوت ومیر تا سال 2050 به دو برابر زیاد کردن یابد. این تحقیق تازه که در نشریه علمی نیچر (Nature) منتشر شده، نشان می دهد هریک از عوامل ترافیک، صنعت، مصارف انرژی و کشاورزی چگونه در زیاد کردن سطح آلودگی هوا نقش دارند و سهم هر یک در فوت ومیرهای ناشی از بیماری های قلبی و ریوی تخمین زده شده است هست. جای تعجب نیست که کشورهای درحال توسعه و پرجمعیتی چون چین و هند بیشترین سهم را در آلودگی هوای کره زمین داشته باشند. با وجود رشد سریع صنایع بزرگ و تولید انرژی و همچنین ترافیک سنگین وسایل نقلیه در این کشورها، مصارف خانگی و تجاری انرژی جهت پخت و پز و گرمایش به عنوان مهم ترین عامل آلودگی هوا در این کشورها شناسایی شده است اند.

هر سال 3 میلیون نفر در اثر آلودگی هوا در دنیا میمیرند و کشورهای در حال توسعه و پر جمعیت سهم کلانی را در تولید این آلودگی در دنیا دارند. ولی کشورهای توسعه یافته

اما کشورهای توسعه یافته همچون انگلستان نیز از بحران آلودگی هوا در امان نیستند. براساس آمار ارائه شده است در انگلستان و ولز هزار و 320 نفر در سال گذشته میلادی در اثر آسم جان خود را دست داده اند که در طی یک دهه این آمار بیش از 25 درصد زیاد کردن داشته هست. در میان این یافته ها نگرانی ها در مورد بحران آلودگی هوا در انگلستان و زیاد کردن شواهدی از تاثیر آن بر سلامت مردم به خاص کودکان و سالمندان به چشم می خورد. در اوایل ماه جاری یک متخصص پزشکی از فوت دختر 9 ساله ای در بیمارستانی در لندن در اثر حمله آسم خبر داده که نشان می دهد فوت او ارتباط قابل توجهی با میزان آلودگی هوا در اطراف منزل او وجود دارد.

گزارش جداگانه نشان داده است که میزان غیر قانونی آلودگی هوا باعث زیاد کردن شمار مراجعه کنندگان به بیمارستان و پزشکی عمومی شده است هست. دکتر تنفس کودکان در کوئین مری لندن می گوید: «شواهد نشان می دهد که آلودگی هوا به سلامت همه افراد آسیب می رساند و این عالی ترین علت جهت اندیشیدن به راهی جهت مقابله با آلودگی هوا است ولی دولت ها تا به امروز طرحی که بتوانند جلوی این آلودگی را در سراسر دنیا بگیرند، ارائه نکرده اند.»

یافته های مرکز ملی آمار بریتانیا نشان می دهد که در سال 2017 نزدیک به 1320 نفر در اثر آلودگی هوا جان باخته اند. این آمار در سال 2016 برابر با 1237 نفر بوده هست. این در حالی است که شمار افرادی که در سال 2007 بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند 1033 نفر بوده هست. این آمار نشان می دهد که در سال 2016 میزان فوت و میرهای ناشی از آلودگی هوا 43 درصد زیاد کردن داشته هست. پزشکان بریتانیایی این زیاد کردن را تکان دهنده توصیف کرده اند و معتقدند که این آمار نیاز فوری به اصلاح مواظبت های اولیه جهت افراد مبتلا به آسم را برجسته تر می کند. آنها معتقدند که عامل مهم جهت حملات آسم، آلودگی هست. در روزهایی که سطوح آلودگی اوج هست، تنفس هوای آلوده جهت افراد مبتلا به آسم می تواند زندگی آنها را تا ترساندن کند. داده های مرکز آمار انگلستان نشان می دهد که 17 کودک 14 ساله در سال 2017 در اثر حمله آسم جان خود را از دست دادند.

مرگ، هدیه هوای آلوده به کودکان

به طور کلی فوت زودرس 40 هزار نفر در انگلستان به آلودگی هوا مرتبط است و شرکت بهداشت جهانی آن را اورژانس بهداشت عمومی نامیده هست. این شرکت اعلام کرده که عامل مهم خطر آسم از دوران کودکی شروع می شود. دولت بریتانیا سه بار در دادگاه عالی به علت عدم برخورد موثر با آلودگی هوا شکست خورده است و در حال حاضر شکایت به بالاترین دادگاه اروپا برده شده است است.

اما آلودگی هوا سهم قابل توجهی در فوت و میر ایرانیان دارد. بر طبق گفته مجید فراهانی، عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در آبان ماه سال 96 هفته ای ۵۰۰ نفر در اثر آلودگی هوا جان خود را در پایتخت کشور عزیزمان ایران از دست می دهند. او که این بیانات را در بحبحه روزهای آلوده زمستانی در پایتخت کشور عزیزمان ایران بیان کرده آلودگی هوا را به سقوط هفتگی یک ایرباس در شهر تعبیر کرده و گفته است: «ما امروز در تهرانی زندگی می‏کنیم که هفته ای ۵۰۰ نفر به خاطر آلودگی هوا کشته می شوند. در حقیقت گویا هفتگی یک ایرباس غول پیکر در شهرمان سقوط می‏کند و عین خیالمان نیست.» فراهانی با اشاره به آمار فوت و میر در اثر آلودگی هوا تصریح کرده: «در سال ٨۴ بیش از ده هزار نفر جان دادند و در سال ٩۵ این عدد به دوبرابر رسید و همچنان در حال ابراز نظر هستیم.»

هر سال 3 میلیون نفر در اثر آلودگی هوا در دنیا میمیرند و کشورهای در حال توسعه و پر جمعیت سهم کلانی را در تولید این آلودگی در دنیا دارند. ولی کشورهای توسعه یافته

مجموع آمارهایی که از فوت و میر انسان ها بر اثر آلودگی هوا در سراسر دنیا منتشر می شود حکایت از آن دارد که آلودگی هوا نیازمند راه حلی جهانی است.

ابتکار /زهرا داستانی

واژه های کلیدی: سلامت | آلودگی | انگلستان | آلودگی هوا | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs